Prováděcí legislativa, byť s datem účinnosti od 1. ledna 2022, je finalizována až v těchto dnech. Dvě delegovaná a jedno prováděcí nařízení Komise jsou teprve v procesu schvalování a oficiálně zveřejněné budou až v závěru tohoto roku. Obvykle je implementace nových pravidel prováděna až po oficiálním přijetí a zveřejnění právních aktů, nyní se ale nacházíme v situaci, kdy bude výše uvedená legislativa zveřejněna v čase, který nám nedovolí provést standardní proces implementace. Z tohoto důvodu Vám sdělujeme níže uvedené informace k dovozům vycházející z neoficiálních dokumentů, abyste měli možnost se na nové podmínky připravit. Je ovšem nutné brát zřetel na skutečnost, že se jedná o informace ze zatím neoficiálních dokumentů a přesné znění podmínek ve schválené legislativě může být mírně odlišné.
Pravidla pro dovozy jsou revidovány v následujících dokumentech;
- Nařízení Komise v přenesené pravomoci, kterým se doplňuje nařízení (EU) 2018/848 EP a Rady o pravidla týkající se úředních kontrol zásilek ekologických produktů a produktů z přechodného období určených k dovozu do Unie a pravidla týkající se potvrzení o kontrole (informace k dokumentu k dispozici zde)
- Prováděcí nařízení Komise, kterým se stanoví pravidla pro dokumenty a oznámení požadované pro ekologické produkty z přechodného období určené pro dovoz do Unie (informace k dokumentu k dispozici zde)
- Nařízení v přenesené pravomoci Komise doplňující nařízení (EU) 2017/625 EP a Rady o pravidla v případech, kdy a za jakých podmínek, které ekologické produkty a produkty z přechodného období jsou vyňaty z povinnosti úředních kontrol na Stanovištích hraniční kontroly, o pravidla pro místo úředních kontrol pro takové produkty a pozměňující Nařízení v přenesené pravomoci Komise (EU) 2019/2123 a (EU) 2019/2124 (informace k dokumentu k dispozici zde; pdf, 530 kb).
Pro dovozce biopotravin vyplývá několik zásadních změn, a sice;
- Příslušným orgánem pro schválení dovozního certifikátu COI v TRACES již nebudou útvary celní správy, ale státní dozorové organizace dle rozsahu působnosti tzn. SZPI, SVS případně ÚKZÚZ.
- Vybrané rizikové zboží z rizikových zemí, které musí být vždy při vstupu do EU kontrolováno včetně laboratorních rozborů, bude kontrolováno jedním z výše zmíněných dozorových orgánů před schválením COI a před uzavřením celního prohlášení.
- Zboží podléhající takovým kontrolám, čekající na výsledky a interpretace kontroly zůstane do schválení COI a proclení zadržené pod celním dohledem.
- Kategorie dovážených bioproduktů, na které se zároveň vztahuje povinnost kontrol v souvislosti se společnými vstupními doklady (CHED-D, CHED-A, CHED-P, CHED-PP) musí být z hlediska bio kontrolovány (a COI vyřizováno) na stanovištích hraniční kontroly tzn. v místě prvního vstupu do EU, případně na určeném kontrolním místě (u vybraných kategorií zboží).
- Zboží, na které se žádný CHED nevztahuje, bude z hlediska bio kontrolováno na místě propuštění do volného oběhu, tedy na většině celních úřadů, podobně jako dosud.
- V souvislosti s tím je aktualizovaný vzor COI a Výpisu z COI.
- Od července 2022 se budou COI podepisovat výhradně elektronickým podpisem E-seal. Od 1. ledna – do 30. června 2022 bude tedy v případě absence E-seal potřeba opět i papírová ručně podepsaná verze COI.
- Nové nařízení výslovně zahrnuje i možnost dovozů produktů z přechodného období.
Ministerstvo zemědělství připravuje návody na postup dozorových orgánů i detailní informace pro dovozce biopotravin podle nové legislativy účinné od 1. ledna 2022. Do té doby dáváme k dispozici alespoň tyto stručnější informace a odkaz na novou legislativu.
Omlouváme se za informování na poslední chvíli, ale nové skutečnosti se na poslední chvíli dostávají i k nám.
Dále doporučujeme sledovat web Evropské Komise Eur lex, kde najdete v souvislosti s nařízením (EU) 2018/848 přehled hotové a připravované sekundární legislativy doplňující i pozměňující toto nařízení, nejen v souvislosti s dovozy biopotravin.