Národní dotace pro rok 2023 klesnou o polovinu

Národní zemědělské dotace, ze kterých se platí mj. například zabezpečování chovatelských výstav či zvyšování genetického potenciálu hospodářských zvířat, příští rok klesnou téměř o polovinu. V rozpočtu Ministerstva zemědělství (MZe) se na příští rok na tyto účely počítá s 2,7 miliardami Kč, což je v porovnání s letoškem o 2,3 miliardy méně. MZe o tom ve středu informovalo v tiskové zprávě po jednání vlády. O více než polovinu mají například klesnout prostředky směřující na zlepšení životních podmínek v chovu hospodářských zvířat, o 60 miliónů méně má být i na programy spojené s genetikou.

MZe má podle návrhu rozpočtu v příštím roce hospodařit s výdaji 57,44 miliardy korun. Oproti letošnímu rozpočtu je to pokles o 3,8 procenta, tedy 2,24 miliardy korun. O snížení národních dotací mluvili včera také poslanci na zemědělském výboru Sněmovny. Přijali usnesení, které žádá ministra zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL), aby v příštím roce hledal další peníze na navýšení těchto dotací. Výše národních dotací vychází podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) z možností státního rozpočtu.

Hlavní dotační podporu pro zemědělce tvoří peníze ze Společné zemědělské politiky EU, na kterou má jít příští rok přes 34,4 miliardy Kč. Základní podporu tvoří platba na plochu, kterou zemědělci dostávají na hektar obdělávané půdy.

zdroj: tisková zpráva MZe