Evropská rada schválila uhlíkovou daň

Evropská rada schválila uhlíkovou daň

 

Evropští politici schválili novou daň z CO2, která bude uplatňována při dovozu určitého zboží ze třetích zemí. Daň zvaná Carbon Border Adjustment Mechanism má omezit dovoz výrobků z klimaticky nepříznivých zemí jako je například Čína či země jižní Ameriky. Zarážející však je, že se nemá týkat zemědělských produktů, ačkoliv ty jsou také vystaveny ostré konkurenci se zeměmi, které nesplňují stejné evropské požadavky na klima a udržitelnost. Na seznamu jsou naopak například cement, hnojiva či kovy (hliník, železo a ocel aj.). Dovoz těchto produktů do EU tak znovu podraží.

EU chce za pomoci uhlíkových cel dosáhnout omezení úniku CO2, aniž by tím porušila pravidla stanovená Světovou obchodní organizací. V červenci minulého roku EU představila Zelenou dohodu, která pro kontinent představuje plán na snížení emisí uhlíku do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990 o 55 procent, do roku 2050 by pak měla být Evropa klimaticky neutrální.

Návrh mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích je součástí tohoto balíčku. K omezením emisí skleníkových plynů však příliš nepřispěje. Podle odhadů německé společnosti Bertelsmann Stiftung by vedl pouze k dodatečnému snížení množství CO2 vypouštěného do atmosféry, a to v celosvětovém měřítku o 0,2 procentního bodu.

Přesto někteří považují plán EU spíše za hrozbu, kterou se snaží donutit ostatní země, aby se vyrovnaly evropským klimatickým ambicím.